Δράσεις

Εδώ μπορείτε να διαβάζετε τις δράσεις του σχολείου μας.

Η δανειστική μας βιβλιοθήκη άνοιξε και φέτος για τους μικρούς μας μαθητές.

ΤΙ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΝΕΙΣΜΟ:

Τα παιδιά γίνονται υπεύθυνοι αναγνώστες και δανειστές:

• Δίνεται η ευκαιρία να μπουν τα βιβλία και στα σπίτια όλων των παιδιών.
  • Απαλλάσσονται οι γονείς από τα έξοδα συνεχούς αγοράς βιβλίων .
  • Μοιράζονται αναγνωστικές εμπειρίες με τους γονείς, με τα αδερφάκια, τους παππούδες, με όσα οφέλη συνεπάγεται αυτό.
  • Ασχολούνται όσο χρόνο θέλουν με το βιβλίο, να το πιάσουν, να ξεχαστούν μαζί του, να ονειρευτούν, να το αγαπήσουν.

ΚΑΝΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

• ·Ο δανεισμός των βιβλίων θα γίνεται κάθε Παρασκευή και η επιστροφή κάθε Δευτέρα. · Όποιο παιδί δεν επιστρέψει το βιβλίο που δανείστηκε, δεν μπορεί να δανειστεί κάποιο άλλο.
  • Κάθε παιδί είναι υπεύθυνο για το βιβλίο που δανείστηκε και θα πρέπει να προσέχει, ώστε το βιβλίο να μη λερωθεί, να μη σχιστεί, να μη μουντζουρωθεί.
  • Σε περίπτωση καταστροφής του βιβλίου, πρέπει να αντικατασταθεί.

Την φετινή χρονιά το σχολείο μας έχει σαν σχέδιο δράσης την «Φιλαναγνωσία» σε συνεργασία με το 8ο Νηπιαγωγείο Θήβας.

Συγκεκριμένα:

Στόχος Βελτίωσης:

Σκοπός του σχεδίου δράσης είναι η καλλιέργεια και η διαμόρφωση κουλτούρας φιλαναγνωσίας και φιλομάθειας, εντός της σχολικής κοινότητας, εστιάζοντας στη λειτουργία της σχολικής βιβλιοθήκης και την ισχυρότερη διασύνδεσή της με τη διδακτική και εκπαιδευτική πρακτική. Οι μαθητές εμπλέκονται ενεργά στην διαδικασία μάθησης με απώτερο σκοπό την ανάπτυξη νοητικών – γνωστικών δεξιοτήτων. Η ταυτόχρονη εμπλοκή της οικογένειας και της ευρύτερης σχολικής κοινότητας, μέσα από τη συνεργασία των δύο σχολείων θα ενισχύσει τον κοινωνικό – παιδαγωγικό του ρόλο.

Σχέδιο Δράσης- Τίτλος: Με ένα βιβλίο αρωγό: Δράσεις φιλαναγνωσίας με το 8ο Νηπιαγωγείο Θήβας

Άξονας: Σχολείο και κοινότητα