Welcome Spring!!!!

Το Νηπιαγωγείο μας για την σχολική χρονιά 2022-2023 είναι ιδρυτής του ευρωπαϊκού προγράμματος συνεργασίας e-twinning με τίτλο «Καλώς ήρθες Άνοιξη»

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα θα γνωρίσουμε μαθητές και σχολεία από την Ευρώπη και θα διαμοιραστούμε συνεργατικές δραστηριότητες με θέμα την Άνοιξη.

Συγκεκριμένα στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου μας συμμετέχουν το 8ο Νηπιαγωγείο Θήβας , ένα νηπιαγωγείο της Κύπρου και η πρώτη τάξη ενός δημοτικού σχολείου στην Βαρκελώνη της Ισπανίας.

Το υλικό που έχουμε ήδη λάβει έχουν ενθουσιάσει τους μικρούς μαθητές , καθώς γνωρίζουν τους μαθητές από άλλες χώρες, τις παραδόσεις τους , την κουλτούρα τους και τα σχολεία τους. Προχωράμε δυναμικά και συνεχίζουμε….

Το χρονοδιάγραμμα όπως κατατέθηκε είναι:

Μάρτιος

Ας Γνωριστούμε:

• το σχολείο μου. Με το συνεργατικό εργαλείο Powerpoint, φωτογραφίζουμε τους  χώρους δραστηριοτήτων του σχολείου μας και τον αύλειο χώρο μας:
  •
  • Ο εαυτός μου: με λένε, το αγαπημένο μου παιχνίδι είναι…, τι κάνω τον ελεύθερο χρόνο μου;. Ζωγραφική σε χαρτί. Ανάρτηση στο TwinSpace.
  • Το logo. Το κάθε σχολείο φτιάχνει μια αφίσα σε χαρτόνι για την άνοιξη και στην συνέχεια ψηφίζουμε την αφίσα των άλλων σχολείων.
  • Τι μας έρχεται στο μυαλό ακούγοντας την λέξη Άνοιξη - Δημιουργία Συννεφόλεξου με την εφαρμογή :https://wordart.com/
  • Γνωρίζουμε την άνοιξη μέσα από τα μάτια των καλλιτεχνών (ζωγράφων, συνθετών κλπ).
  • Έθιμα της Άνοιξης. (Μαρτάκια, χελιδονίσματα  είναι έθιμα της Ελλάδας).

Απρίλιος

• Καλωσορίζουμε την Άνοιξη με τις δικές μας ζωγραφιές - Φτιάχνουμε διαδραστικές αφίσες
  •
  • Γραφουμε για την Ανοιξη το δικό μας ποίημα

Μάιος

• Βάζουμε τα λουλούδια στην τάξη μας . Κατασκευάζουμε απλά λουλούδια από χαρτόνι ή άλλα υλικά και τα χρησιμοποιούμε για να χορέψουμε, να δραματοποιήσουμε και να στολίσουμε την τάξη . Χορεύουμε με την μουσική  “φωνές της άνοιξης” του Strauss.
  • Φτιάχνουμε τις δικές μας ανοιξιάτικες ιστορίες .
  • Συνθέτουμε το δικό μας βιβλίο για την Ανοιξη, με εργαλείο το StoryJumper.

Κάποιες από τις δικές μας αναρτήσεις είναι οι παρακάτω…

MYSELF από Μαρία Χαλιμούρδα

ΤHE lOGO

Τι μας έρχεται στο μυαλό ακούγοντας την λέξη Άνοιξη;

Άνοιξη - Μαρτάκι- Κατασκευές

Συνεργατικό Κολάζ

Ποίημα των παιδιών για την Άνοιξη  και εικονογράφηση

Spring our good friend - 2nd Kindergarten ,Thiva-Greece

Άνοιξη καλή μας φίλη

Που ανθίζουν τα λουλούδια

Ήλιος βγαίνει λαμπερός

Πεταλούδες στον ουρανό

Spring our good friend
Where the flowers bloom
Sun comes out bright
Butterflies in the sky

Έρχονται μικρά πουλάκια

Πάνω στα δεντράκια

Πασχαλίτσες που πετούν

Στης μανούλας την αγκαλίτσα.
Little birds are coming
On the trees
Flying ladybugs
To the mother, the hug.

Κουκουβάγιες μας μικρές,

Πάνω στο λουλουδένια δέντρο,

Κου κου – κου κου και πετάνε

Στα λουλούδια ακουμπάνε.

Our little owls,
On the flower tree,
Koo koo – koo koo and they fly
They rest on the flowers.

Μέλισσες μυρίζουν τα λουλούδια

Και φτιάχνουνε το μέλι,

Μυρμηγκάκια βγαίνουν από τις φωλιές

Με το φαγητό τους στις κορφές.

Bees smell the flowers
And they make the honey,
Ants come out of the nests
With their food at the top.

Η Ανοιξη στην τάξη μας

Το παραμύθι της Άνοιξης (Συνεργατικό παραμύθι για την κ.Άνοιξη, με ιδέες και εικονογράφηση από τα παιδιά όλων των σχολείων του προγράμματος)

Welcome Spring από Μαρία Χαλιμούρδα