To νηπιαγωγείο μας για την φετινή χρονιά ίδρυσε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα συνεργασίας με τίτλο : Art friends: Drawing Together.

Για τον σκοπό του προγράμματος θα συνεργαστούμε με το 4ο & 8ο Νηπιαγωγείο Θήβας και νηπιαγωγεία από την Βουλγαρία, Ρουμανία, Ισπανία και Κύπρο .

Το έργο μας θα διαρκέσει 4 μήνες από Φεβρουάριο έως Μάιο και αφορά παιδιά Νηπιαγωγείου. Μέσα από την τέχνη και τις ζωγραφιές μας θα γνωριστούμε και θα γίνουμε φίλοι. Θα ζωγραφίσουμε τον εαυτό μας, τα έθιμα του τόπου μας, θα μάθουμε για τους διάσημους ζωγράφους. Θα μοιραστούμε τις ιδέες και τις δημιουργίες μας μέσα από συνεργατικές δραστηριότητες όπως παρουσιάσεις, βιβλία, κολάζ και αφίσες.

Οι μαθητές :

Να έρθουν σε επαφή και να γνωρίσουν μαθητές από άλλες χώρες.

Να επικοινωνούν, να συνεργάζονται και να αλληλεπιδρούν μεταξύ των συνεργαζόμενων σχολείων.

Να έρθουν σε επαφή με τα πολιτιστικά θέματα κάθε χώρας.

Να ανταλλάξουν ιδέες και να μάθουν να κάνουν μια απλή παρουσίαση.

Να χρησιμοποιήσουν την τεχνολογία και τα συνεργατικά λογισμικό.

Να εκφραστούν δημιουργικά μέσα από την τέχνη.

Για να απολαύσουν τη χαρά της δημιουργίας.

Η σελίδα αυτή θα ανανεώνεται με νέο υλικό και θα αφορά τις δραστηριότητες που ανεβάζει το δικό μας σχολείο στην πλατφόρμα συνεργασίας eTwinning.

Ζωγραφίζω τον εαυτό μου και λέω το όνομα μου:

Το κείμενο της παραγράφου σας από Μαρία Χαλιμούρδα