Εδώ μπορείτε να διαβάζετε τις εκδηλώσεις του σχολείου μας.

Mε αφορμή την δήλωση συμμετοχής στην παρακολούθηση της παράστασης «Ο Πέτρος και οΛύκος» πραγματοποιήσαμε ανάγνωση και δραματοποίηση του παραμυθιού στην τάξη  σε συνδιοργάνωση με το 8ο Νηπιαγωγείο Θήβας, μοιραστήκαμε την αναγνωστική εμπειρία του συγκεκριμένου παραμυθιού με τους μαθητές /τριες και τις νηπιαγωγούς του 8ου Νηπιαγωγείου, μέσω τηλεδιασκέψης.

Στις 18-1-2024, παρακολουθήσαμε το μουσικό παραμύθι ‘Ο Πέτρος και ο Λύκος’ του συνθέτη Σεργκέι Προκόφιεφ, το δημοφιλέστερο ίσως μουσικό παραμύθι στην ιστορία της κλασσικής μουσικής εργογραφίας από την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης.

“Το σπουδαίο αυτό  μουσικό παραμύθι σκοπό  έχει να διδάξει τα παιδιά σχετικά με το χαρακτήρα και τη χρήση των οργάνων της συμφωνικής ορχήστρας και να τα εξοικειώσει με αυτά αντιστοιχώντας κάθε χαρακτήρα του παραμυθιού με κάποιο συγκεκριμένο μουσικό όργανο. Καθώς οι χαρακτήρες του παραμυθιού αλληλεπιδρούν, συνδυάζονται αντίστοιχα και τα όργανα της ορχήστρας μέσα από την αριστοτεχνική γραφή του Προκόφιεβ. Η Κ.Ο.Θ. θα παρουσιάσει την σπουδαία αυτή μουσική ιστορία μαζί με πρωτότυπη εικονογράφηση σε συνεργασία με τo “The Comic- con”.